Fraud Blocker

Mutlu Bir Cinsel Yaşam İçin Kilolardan Kurtulun

Mutlu Bir Cinsel Yaşam İçin Kilolardan Kurtulun

Fazla kilo uzun zamandır Amerika’nın mücadele ettiği bir durumken artık ülkemizde bu mücadelenin içine girmiş ve  Sağlık Bakanlığı da çalışmalarını aktif bir şekilde sürdürmektedir. Ayrıca cinsellik ve cinsel sorunlar da ülkemizde daha rahat konuşulabilir, tedavi edilebilir ,  ulaşılabilir, tartışılabilir hatta son 10 yıldır ‘temel cinsel eğitim’, ders kitaplarında bile yerini almıştır.

Sağlıklı bir hayat ve cinsel yaşam için fazla kilo büyük bir sorundur. Kilolu insanların da cinsel ihtiyaçları ve istekleri vardır. Ancak fazla kilo, hareket yeteneğini kısıtlar, bedensel aktivite ve performansı azaltır. Bu da hem kişiyi hem de partnerini zorlayabilir.

Fazla kilo hormon değişimini başlatır ve  vücutta olumsuz etkiler yaparak cinsel yaşamı olumsuz etkiler ve kişide cinsel işlev bozukluklarına yol açabilir. Sadece dış görünüşü etkilemekle kalmayan fazla kilo, kişinin ruhsal dengesini de olumsuz etkileyebilir.

Yapılan çalışmalar, kişilerdeki kilo ya da şişmanlık ile cinsel işlev bozukluğu arasında ilişki olduğunu göstermektedir. Problemler içinde en sık görülen Erkeklerde sertleşme sorunu,  kadınlarda ise kendine güven olarak belirlenmiştir. Amerika’ dayapılan bir araştırmada, kilolu erkeklerin kilolarının sadece yüzde 5’ini vermesi ile sertleşme sorunu ve cinsel istekte iyileşme sağlandığıbelirtilmiştir. Ayrıca kilo vermenin ve insülin duyarlılığını geliştirmenin testesteron hormonu üretimini ve cinsel performansı arttırdığına da dikkat çekiliyor.

Kilo verilmesi ile doğru orantılı olarak hem erkeklerde hem de kadınlarda cinsel yaşamı iyileştirdiğini gösteren çalışmalar bulunmaktadır. Ortalama % 15 civarında kilo verildiği zaman cinsel açıdan kendine güven, cinsel istek, çıplak görünebilme, cinsel ilişkide rahatlık, cinsellikten zevk alma gibi bir çok faktörde zorlanmanın azaldığı tespit edilmiştir. Ayrıca, kadınlarda kilo verme kontrolü sağlandığında hamile kalma, hamilelik süreci, kısırlık ve menopoz ile ilişkili risk faktörlerinin oldukça azaldığı belirlenmiştir.

Daha sağlıklı bir hayat ve cinsel yaşam için fazla kilolardan kurtulmak bir seçenek değil yaşam amacı haline getirilmelidir. Bunun için gerekli kontrollerden geçerek hem diyet hem de hormonal vb. dengelerin belirlenmesi gerekir. Sonrasında uzmanın size özel hazırladığı ve takip ettiği diyet programı ile birlikte gerekli olanların yapılmasına başlanması çok önemlidir. Fazla kilo kaderiniz değildir..

Bu Gönderiyi Paylaş:

İlginizi Çekebilir :

Hizmetler

Son Yazılarım

Kategoriler

Online Randevu

Size Nasıl Ulaşmamızı İstersiniz?

İletişim Bilgileri

Klinik Psikolog Beril P. CEYLAN'dan randevu almak için iletişime geçiniz.

Aile Danışmanlığı, Bireysel Sorunlar, Cinsel Sorunlar, Evlilik Sorunları, Boşanma Danışmanlığı ile ilgili destek talepleriniz için arayınız.