Fraud Blocker

Eşler Arasındaki İletişim

Eşler Arasındaki İletişim

Bankta öylece oturup kalmıştı Ezgi. Eşiyle bir kaç gündür  iletişimleri yoktu. Araları oldukça limoniydi. O bir odada diğeri bir odada. Tartışmalarının üstünden 3 gün geçmişti. Neyden tartıştıklarını bile unutmuştu. Onu seviyordu ama gururundan da ödün vermek istemiyodu. Bu akşam konuşmaya karar verdi. Ne olursa olsun konuşacaktı. Böyle gitmesinin de anlamı yoktu .Öyle de üzülüyordu böyle de. Ne olacaksa olsundu. Ama kaybetmek de hiç mi hiç istemiyordu. Düzelsindi artık. Sinirliydi hala aslında ama özlemişti de..Konuşurken karşısında ezik görünmek de istemiyordu. Sonra bu işin en doğru şekilde olmasının bir uzmandan yardım almak olduğuna karar verdi. İlişki danışmanlığı konusunda bilgi almaya karar verdi. Soracaklarını kafasında apar topar planladı. Ve gitti.

Psk: hoşgeldiniz..nedir sizi buraya getiren sebep..

Ezgi: eşimle konuşmak istiyorum ama gururumdan da ödün vermek istemiyorum onu kaybetmek de istemiyorum..

psk: anlıyorum..ne söylemek istiyorsunuz peki..

Ezgi: aslında tam olarak bilemiyorum…

psk: düzelmesini istediğiniz ilk şey nedir?

Ezgi: aslında ilk istediğim şey tartışsak da küsmemek kopuk davranmamak sanırım..bu daha da berbat ediyor herşeyi..bana yardımcı olun lütfen nasıl konuşmalıyım 🙁

psk: pekala şurdan başlayalım isterseniz..öncelikle akşam eve gittiğinizde herzamanki yaptığınız şeyleri yapın. Sanırım bir süredir beraber yemek yemiyorsunuz..yemekten sonra 2 kahve yapın ve yanına gidin uygunsa onunla konuşmak istediğinizi çok sakin bir şekilde söyleyin. Kahve, sakinlik ve nezaket karşısında eminim ki hayır demeyecektir:) sonra amacınızın uzlaşmak olduğunu öncelikle belirtin.

Konuşmalarınızda bazı önemli hususlara dikkat etmeniz gerekir. Bunlardan bazıları şöyledir:

  • duygularınızı ben dili ile ifade etmeniz : örneğin..ben şöyle olduğu zaman üzülüyorum/kırılıyorum/endişeleniyorum vb. Gibi.. bu karşı tarafı savunmaya geçirmekten ziyade kendinizi anlatmaya dönük bir ifade olacaktır. Yani karşı tarafı yargılamak gibi bir niyetinizin olmadığını açıkça göstermiş olursunuz ki bu karşı tarafı da sakinleştirir.
  • istek ve beklentilerinizi somutlaştırmanız: örneğin.. rahatsız olduğunuz konuyla ilgili şikayetiniz yerine ne istediğinizi açıkça söylemeniz. Örneğin..bana bağırmamanı istiyorum/ akşamları eve geldiğinde yemekten sonra yarım saat başbaşa sohbet etmek istiyorum vb. Gibi. Neyi, nasıl ve ne şekilde istediğinizin net tarifi 🙂
  • karşılıklı hak vermekten ziyade birbiriniz anlamaya dönük iletişim kurmaya çalışmanız..duygu ya da düşüncelerinizi belirtirken karşı taraf size hak vermek zorunda değildir tabi ki siz de ona..bu gerçekliği ikiniz de kabullenirseniz iletişiminizin kanatları açılacak ve birbirinize duygusal olarak değmeye başlayacaksınız.. önemli olan konu birbirinizi sadece ve sadece anlamaya çalışmanızdır. Bu duygu ve düşünce paylaşımında önemli bir köprü olacaktır.
  • Tüm bunları geçekleştirebilirseniz eğer bu akşam ki benim hiç şüphem yok siz de sihirli etkiyi hissedeceksiniz…başarılar diliyorum. Ha unutmadan en son onu sevdiğinizi söyleyip sarılmayı unutmayın..bir de tüm bu konuşmaları yaparken elini tutun ve gözlerinin içine bakarak konuşun..
  • Ezgi uzmanın yanından ayrılırken omuzları yükseldi, kendinden daha emin olduğunu hissetti ve bir an önce konuşmayı yapmak için sabırsızlanıyordu..eve gitmeden önce bir güzel olmak istediğini farketti ve koşarcasına kuaföre girdi.

Bu Gönderiyi Paylaş:

İlginizi Çekebilir :

Hizmetler

Son Yazılarım

Kategoriler

Online Randevu

Size Nasıl Ulaşmamızı İstersiniz?

İletişim Bilgileri

Klinik Psikolog Beril P. CEYLAN'dan randevu almak için iletişime geçiniz.

Aile Danışmanlığı, Bireysel Sorunlar, Cinsel Sorunlar, Evlilik Sorunları, Boşanma Danışmanlığı ile ilgili destek talepleriniz için arayınız.