Fraud Blocker

Eşler Arası Öfke Kontrolü

Eşler Arası Öfke Kontrolü

İkili ilişkilerde en önemli çatışma kaynaklarından biri de öfkedir. Çatışma ve öfke birbiri ile yakından ilişkilidir. Çifti de terapisti de tedirgin eden öfkedir. Öfke doğal bir duygudur ancak kontrolü kaybetme ve yıkıcı olmaya gidebilir.

Eğer çiftler arasında öfke dolu çatışmalar yaşanıyor ve bu tartışmaların sıklığı artıyor ise çift bu meseleyi kendilerinin çözemiyor olduğuna işarettir. Bu çatışmaların ilişkileri için bir tehdit oluşturmaya başladıkları an tehlike çanları çalıyor demektir. Çift uzmana gitmeyi artık düşünmeli ve geciktirmemelidir.

Çift terapisine gittiklerinde onları bekleyen süreç şu şekilde başlar; çiftin öfkenin ilişkilerindeki anlamı ortaya çıkarılmaya çalışılır. Öfkenin anlamına dönük ilişkide farklı cevaplar aranır. Örneğin,

  • “öfke çiftin her biri için ne demektir?”
  • “eşine öfkelenmek ne anlama gelir?”
  • “ eşin sana öfkelendiğinde bu senin için ne anlama geliyor?”
  • “eşin öfkesine nasıl karşılık veriliyor?”
  • “eşin öfkelendiğini nasıl anlıyor?”
  • “öfkeye eşlik eden diğer duygular nelerdir?”

gibi sorulara terapide her iki çiftin sürece katılmasıyla cevaplar uzmanla birlikte değerlendirilir. Her ilişkinin kendi içinde bir dinamiği olduğu gibi öfkenin de her ilişkide farklı bir anlamı ve dinamiği olur.

Kişinin eşiyle olan tecrübeleri, ailesinden aldığı modellemelerden oluşan deneyimler öfkeye yüklenen anlama katkı ve kaynak sunar. Eşlerin öfkeyi tanımlamalarındaki inanç ve öfkeyle ilgili ortaya çıkan davranışları, terapide önemli veri oluşturur. Terapist aldığı bu verilerle süreci ilerletir.

Amaç eşlerin öfkeyle ilgili farkındalıklarını arttırmak yüzleşmeleri gereken noktaları çalışmak ve ilişkiyi daha sağlam bir zemine oturtmaya çalışma yolunda ilerlemektir.

Öfke ; kişinin kendini koruması amacıyla birçok duygunun üstünü örtmek için kullanılıyor olabilir. Bu amaçla terapide terapist bu duyguları bulmaya çalışır ki öfkenin gerçek anlamı ortaya çıksın. Sıklıkla öfkenin altında yatan bazı duygular; suçluluk, hayal kırıklığı, depresyon, güçsüzlük, bağımlılık ve güvensizlik gibi duygulardır. Bu duygular açığa çıktıkça kişi anlaşıldığını hisseder, rahatlar ve çatışma kaynakları daha somut hale gelmeye başlar.

Uygun bir şekilde dile getirilemeyen her duygu zamanla kişilerin içinde öfkeye dönüşebilir. Öfkenin sizi ele geçirmesine izin vermeden kendinizi tanıma yolunda gayret gösterin..Yapabilirsiniz. Siz değerlisiniz.

Bu Gönderiyi Paylaş:

İlginizi Çekebilir :

Ebeveyn Sorunları

Cinsel Tacize Karşı Sessiz Kalmayın

ÇOCUĞA CİNSEL İSTİSMAR YA DA CİNSEL TACİZ  ve CİNSEL TACİZDE RİSK FAKTÖRLERİ “Cinsel istismar, bir erişkinin cinsel gereksinim ve isteklerini karşılamak için çocukları araç olarak kullanmasıdır.

Devamını Oku »
Ebeveyn Sorunları

Cinsel Taciz ve Çocuk!

Çocuğunun tacize uğraması ailelerin en korktuğu durumlardan birisidir . Tacizin şiddetine göre taciz, insan hayatını çok ciddi şekilde etkileyen bir durumdur. Bundan dolayıdır ki, ailelerin

Devamını Oku »

Hizmetler

Son Yazılarım

Kategoriler

Online Randevu

Size Nasıl Ulaşmamızı İstersiniz?

İletişim Bilgileri

Klinik Psikolog Beril P. CEYLAN'dan randevu almak için iletişime geçiniz.

Aile Danışmanlığı, Bireysel Sorunlar, Cinsel Sorunlar, Evlilik Sorunları, Boşanma Danışmanlığı ile ilgili destek talepleriniz için arayınız.