Fraud Blocker

Erkeklerin Korkulu Rüyası İktidarsızlık

Erkeklerin Korkulu Rüyası İktidarsızlık

Erkeklerin korkulu rüyası hatta kabusudur sertleşme sorunu. Nam-ı diğer iktidarsızlık..iktidarsızlık halk arasında kullanılan bir tabirdir çoğunlukla.. erektil işlev bozukluğu, erektil yetmezlik, ereksiyon kusuru, sertleşme bozukluğu ve empotans karşılaşılan diğer terimlerdir.

Cinsel ilişkiyi gerçekleştirmeye yetecek nitelikte bir sertleşmeyi sağlayamama ya da bunu sürdürememe, sertleşmede yetmezlik olarak tanımlanabiliyor iktidarsızlık. Başka bir tanımda da cinsel ilişkinin en az % 75 inde cinsel birleşmeyi gerçekleştirebilecek nitelikte sertleşme sağlayamama olarak nitelendiriliyor. Sertleşme sorununu nasıl tanı koymalıyız dersek bazı kriterlere bakabiliriz:

• sürekli ya da yineleyici bir biçimde yeterli sertleşme sağlayamama ya da cinsel birliktelik bitinceye kadar sertliği sürdürememe
• bu sorunun artık kişiler arası ilişkilerde zorluklar boyutuna taşınması
• herhangi düzenli bir ilaç kullanımının yan etkisi vb. Olmaması

Sertleşme sorununda süreklilik önemlidir. Çünkü cinsel istek ya da ilgi azlığına bağlı olarak da çıkabilir. Ya da durumsal olarak nitelendirilen strese vb. bağlı geçici sertleşme sorunları da olabilir.

Görülme sıklığı resmi ve gayrıresmi araştırmalara göre, yetişkin tüm erkeklerde farklı düzeylerde % 50 nin üzerinde olabileceği gibi, 60 yaşın üstündeki tüm erkeklerde %60 olarak belirgin düzeydedir.

Ne varki bu sorunu yaşayan erkeklerin ancak % 10 undan daha azı erkek tedavi görmektedir. Cinsel işlev bozuklukları arasında tedavi amacı ile yapılan başvurularda en sık görülen bozukluktur. Sebepleri organik ya da psikojenik olabilir. Organik sebepler olarak; vasküler, nörojenik, hormonal, penil hasar veya ilaçlar olabilir. Psikojenik sebepler ise; performans anksiyetesi, depresyon, ilişki problemleri, psikososyal problemler, psikolojik gerginlik vb. olabilir
Risk faktörleri açısından da değerlendirecek olursak; yaşlanma, hipertansiyon, diyabet, depresyon, kardiyovasküler rahatsızlıklar vb. kronik hastalıklar, sigara, aşırı alkol kullanımı, uyuşturucu madde kullanımı, beslenme bozuklukları ve stres sayılabilir.

Sertleşme sorunlarında iyi olan taraf tedavi edilebilir olmasıdır. Tedavi şekli nedenine göre değişebilir. Tedavi yöntemleri arasında cinsel terapi, ilaç tedavisi, küçük cerrahi müdahaleler, penis protezleri (mutluluk çubuğu) sayılabilir.

Yukarıda sayılan risk faktörlerine müdahale edilmesi ve önlem alınması da ciddi düzelmeler sağlayabiliyor. Örneğin; sigara veya alkol tüketiminin azaltılması, uyku veya beslenme bozukluklarının düzene sokulması, kilo verme ve düzenli egzersize başlanması, çift arasındaki sorunların yani ilişkinin düzene girmesi veya sorunların çözümlenmesi, cinsel yönden bilgi ve donanım açısından kişinin güçlendirilmesi çoğunlukla sertleşme sorunlarına iyi gelebilmektedir.
Herşeyden önce erkeğin kendine güvenmesi ve inanması önemli bir unsurdur. Cinsel ilişki öncesi yine sertleşmeyecek vb. kaygılar yaşadıkça bu durumla başetmesi zorlaşacaktır. Ve daha da stresi artacaktır. Bu yüzdendir ki bu durumda olan her erkek en erken zamanda uzman desteği almalıdır. Ve keyifle ve özgüvenle cinsel yaşamını hakkıyla yaşamalıdır ve eşine de yaşatmalıdır.

Bu Gönderiyi Paylaş:

İlginizi Çekebilir :

Hizmetler

Son Yazılarım

Kategoriler

Online Randevu

Size Nasıl Ulaşmamızı İstersiniz?

İletişim Bilgileri

Klinik Psikolog Beril P. CEYLAN'dan randevu almak için iletişime geçiniz.

Aile Danışmanlığı, Bireysel Sorunlar, Cinsel Sorunlar, Evlilik Sorunları, Boşanma Danışmanlığı ile ilgili destek talepleriniz için arayınız.