Fraud Blocker

Çocuğuma Cinselliği Nasıl Anlatırım?

Çocuğuma Cinselliği Nasıl Anlatırım?

Çocuklarınızın cinsellikle ilgili sorduğu sorulara verdiğiniz  yanlış cevaplar,  onların   ilerideki  cinsel hayatlarında sorunlarla karşılaşmalarına neden olabiliyor.

MALUM SORU;

Anne babaların nerdeyse korkulu rüyası haline gelen “ben nasıl dünyaya geldim” sorusunun cevabı ve bu cevabın niteliği çok önem arz ediyor.  Çocuğunuzun cinsel hayatına olumlu ya da olumsuz yön vermek sizlerin elinde.

Maalesef aileler cinsellikle seks eğitimini birbirine karıştırmaktadır. Cinsel eğitim doğumdan ergenlik dönemine kadar olan dönemi kapsar. Bu eğitime başlamak için belirli bir yaş yoktur. Yanlış verilen ,tatminkar olmayan her cevap ya da yanlış tutumlar çocukta bir yara haline geliyor.

KORKUTMAYIN

Çocuğa cinsel eğitim verme çok hassas bir süreçtir. Anne babaları korkutan olgular; çocukların cinsellikle ilgili soruları, cinsel organlarıyla oynamalarıdır. Nasıl başa çıkacağını bilemeyen ebeveynler genellikle korkutmayı daha kolay bulurlar. Zaten kendi anne babalarından da böyle görmüşlerdir. Kız çocuklarına “bacağını, eteğini kapat-ört” ya da erkek çocuklarına “oynarsan koparırım ya da oynarsan düşer” gibi korku içeren ifadeler maalesef çocukların ileride ciddi cinsel sorunlar yaşamalarına zemin oluşturmaktadır.

3-4 yaşlarında çocukların merakı başlar. Sorular gelmeye başladığında öncelikle sade bir dil kullanmalı ve dürüst olmalısınız. Anlatımınızı bilimsel kaynaklardan ve bu konuda yazılmış başvuru kitapları ile desteklerseniz bu durum sizin için sıkıntılı bir durum olmaktan çıkmaya başlar.  Çocuğunuza bir sefer de fazla bilgi de yüklememelisiniz ki kafası iyice karışmasın.

İŞTE ÇOCUKLARA DOĞRU CİNSEL EĞİTİMİ VERMENİZ İÇİ

 ALTIN KURALLAR

 • Cinselliği konuşmaktan korkmayın. Bunu çocuğunuzun diğer alanlarda olduğu gibi bu alandaki gelişimi için doğal bir süreç olarak görün ve çocuğunuza bu şekilde yaklaşın.
 • Çocuğunuzu pornografik öğelerden uzak tutmak için televizyon izlediği saatleri kontrol altında tutun ve internet gibi iletişim araçlarına filtreleme sistemlerini uygulayın.
 • Sorularını sormaya başladığı ilk andan itibaren onunla iyi bir iletişim kurun.
 • Ona karşı dürüst olun. “Leylek Hikayesi” anlatmak yerine olanı sade ve anlayacağı ifadelerle aktarın.
 • Her şeyi hemen anlatmayın ve anlayamayacağı detaylara girmeyin.
 • Çocuğunuzun sizden farklı bir hayat görüşü olması önemlidir. Bu yüzden cinsellikle ilgili konuları ona aktarırken gerçekten sizin neye inandığınızı da belirleyin. Kendi inançlarınızdan yola çıkarken aile değerlerinizi belirleyin. Çünkü aile değerleri farklılıklar gösterebilir. Önemli olan belirlediğiniz bu değerleri ona aktarmayı başarabilmenizdir.
 • Çocuğun soru sormasını bekleyin. Hala soru gelmiyorsa muhtemelen ya sormayı denemiş ancak siz algılayamamışsınızdır ya da sizden farklı bir kaynaktan besleniyordur. Bu durumu iyi gözlemleyin ve uygun ortamı kollayarak bazı konuları o sormadan siz anlatın.
 • Sorularına verdiğiniz cevaplarda onun yaşını temel alın. Merakını giderirken kafasını da karıştırmayın. Sorduğu bir soruyu cevaplamak için doğru kelimeleri bulamıyorsanız o zaman “Bana biraz izin ver sana en kısa zamanda yanıt vereceğim” diyerek zaman kazanın. Doğru kaynaklardan yararlanarak veya bir cinsel terapiste danışarak bilgilerinizi doğrulayın.
 • Çocuğunuzun cinselliği akranlarından öğrenmesi yanlış olabilir. Çünkü aldığı bilginin ne kadar doğru olduğunu bilemeyiz. Bu nedenle onunla konuşurken, bazı konuların özel olduğunu ve herkesle konuşulmaması gerektiğini vurgulamanız yararlı olur. Merakını sizinle gidermesini sağlamak için de “Sorun varsa bizimle rahatça paylaşabilirsin” demeniz etkili olur.
 • Çocuklar genellikle öğrendiklerini arkadaşlarına veya kardeşine uygulama eğilimi içine girmezler. Çünkü hormonları bir yetişkin kadar gelişmiş değildir. Bu nedenle anlattıklarınızı oyunlarına malzeme yapacaktır. Ancak tepki verildiğinizi fark ederse oyunlarını arttırabilir. Arada bir süreci takip etmeniz iyi olur.
 • Kesinlikle onu korkutmayın. Cinsellikle ilgili söylediğiniz her yanlış ifade veya korkutucu söz çocuğunuzun geleceğinde ciddi cinsel işlev sorunlar yaşamasına yol açabilir.
 • Kız çocuklarına annelerinin, oğlan çocuklarına babalarının cinsel eğitim vermesi gerektiği algısı yanlıştır. Doğru olan, çocuk kime sormuşsa onun veya ebeveynin birlikte yanıtlamasıdır. Önemli olan bunu doğal bir süreç olarak ve çocuğun daha da ilgisini çekecek bir hale getirmeden geçirmektir.
 • Asla çocuğunuzla yatağınızı paylaşmayın. Mutlaka onun kendine ait bir yatağı olmalıdır. Bazen kısa süreli olarak birlikte uyumak istemesini çok nadir durumlarda geri çevirmeyin ama yatağına geri dönmesi gerektiğini mutlaka ona söyleyin.
 • Odaların özel olduğunu ona anlatın. Sizin odanıza girerken oranın tıpkı kendisininki gibi özel olduğunu ve izin alması gerektiğini vurgulayın. Eğer odanıza izinsiz girmeye devam ediyorsa bu durumun hoşunuza gitmediğini ona söz ve davranışlarınızla hissettirin.
 • 3-4 yaşından sonra onunla çıplak banyoya girmeniz doğru bir davranış olmaz. Bu yaşlardan itibaren eğer banyo yapmasına yardım etmeniz gerekiyorsa örtünmeniz uygun olacaktır. Yetişkinin vücut ölçüleri ile kendisininkini karşılaştıran çocuğun kafası karışabilir. Banyonun mahremiyet alanı olduğunu ona hissettirin ve siz de onun mahremiyetine saygı duyun.
 • Çocuğunuza cinsel organını başkasına göstermenin yanlış bir davranış olduğunu söyleyin.

 SORU VE CEVAP ÖRNEKLERİ

Soru: Kızların neden pipisi yoktur?

Cevap: Kızlarla erkeklerle farklı yaratılmışlardır. Kızların pipisi olmaz çünkü büyüyünce anne olurlar. Pipisi olsaydı anne olamazlardı.

Soru: Annelerin niye memesi olur?

Cevap: Anneler bebeklerini beslesinler diye göğüsleri vardır ve orada bebekleri beslemek için süt olur

Soru: Ben nasıl oldum?(Ya da bebekler nasıl olur gibi sorular)

Cevap: Annenin içindeki yumurtayla (ya da tohumla),babanın yumurtası (tohumu) birleşince bebek oluşur. Bebekler de annelerinin karnındaki yuvada büyürler.

Soru: Annelerin karnı neden şişer, karnında ne var?

Cevap: Çocuklar annelerinin karnında büyürler. Annenin karnında seni koruyacak bir yuva var, sen büyüyüp geliştiğinde hastaneye gittik ve doktorlar seni oradan çıkardılar.

Soru: Çocuk anneden nasıl çıkar? (Ya da doğmak ne demek?)

Cevap: Annelerde çocuğun dışarı çıkması için bir delik vardır. Bebekler çok küçüktür ve annedeki o delikten kolayca dışarı çıkabilir.

Soru: Eğer bebek yapmayacaksanız neden birlikte yatıyorsunuz?

Cevap:Anne babalar sadece bebek yapmak için beraber yatmazlar. Biz birbirimize sarılarak uyumayı seviyoruz.

Soru: Seks ne demektir? Seks yapmak ne demektir?

Cevap: (Küçük yaş grubu için):Kadın ve erkek ya da anne ve baba birlikte oldukları zaman birbirlerine dokunmak ve kucaklaşmak isteyebilirler. Birbirlerini öpebilirler. Birbirlerine sarılarak ve dokunarak yatabilirler. Seks yapmak böyle bir şeydir.

Soru: Kızlar neden ayakta tuvaletini yapamaz? Neden erkekler ayakta çiş yapabilirler?

Cevap: Çünkü kızların pipisi(penisi) yoktur. Erkeklerin pipisi olduğu için onların tuvalete oturmasına gerek yok. Ayakta da yapabilirler.

Bu Gönderiyi Paylaş:

İlginizi Çekebilir :

Hizmetler

Son Yazılarım

Kategoriler

Online Randevu

Size Nasıl Ulaşmamızı İstersiniz?

İletişim Bilgileri

Klinik Psikolog Beril P. CEYLAN'dan randevu almak için iletişime geçiniz.

Aile Danışmanlığı, Bireysel Sorunlar, Cinsel Sorunlar, Evlilik Sorunları, Boşanma Danışmanlığı ile ilgili destek talepleriniz için arayınız.