Fraud Blocker

Çocuğum Bizimle Uyuyor

Çocuğum Bizimle Uyuyor

En sık karşılaştığımız sorunlardan biridir çocuğun ebeveynleri ile yatması. Birçok konuda olduğu gibi bu konuda da farklı görüşler bulunmaktadır. Ben çoğunluk uzmanın görüşüne katılarak olabilen en doğruyu aktaracağım.

Bir çocuğun kendini güvende hissedebileceği en önemli ayrıntılardan biri sınırların çizilmesi ve kuralların işletilmesidir. Burda kurallardan kastımız tek yanlı bir otoritede değildir. Disiplin ve kurallar konusu geniş bir konu olduğu için bu konuyu daha sonraki yazılarımda bulabilirsiniz. Yani çocuğun kendi yatağında yatması o evde bir kuralın ve sınırın olduğunu gösterir.. Bu sayede çocuk kendini güvende hisseder. Peki kaç yaştır bu kendi yatağında yatması durumu. Bu durum evin şartlarına göre değişir ancak önemli olan çocuğun bağımsız bir şekilde kendine ait bir yatakta yatmasıdır ebeveynle aynı odada kalması durumu var olsa bile. ( ev ve oda ortamı uygun değil ise)

Çocuk 6 aya kadar maksimum 1 yıla kadar anne babanın odasında yine kendi yatağında olması ile uyuyabilir. 1 yıldan sonra çocuk kendi odasına ve yatağına alıştırılmalıdır. Bu anne ve baba için elbette zor olacaktır ancak zaten çocuk büyütmek, başlı başına fedakarlıkları zorlukları ve sabrı içermektedir.

Kendi yatağında yatan çocuğun bireyselliği ( sorumluluk-özgüven-özsaygı-doğru kararlar alabilme-başladığı işi bitirebilme vb. gelişimler..) daha iyi gelişir, sınırları daha iyi kavrar ve özümser, birey olduğunu hisseder, yetişkinlikte karşılaşabileceği cinsel sorunlar riskini aza indirir. Birçok cinsel problemin altında çocukların anne babasıyla yatması olduğu araştırmalarda/ cinsel öykü alınırken görülmüştür. Cinsel problemler diyoruz evet doğrudur. Çünkü kabaca belirtmek gerekirse uyurken çocuğunuzun neresine dokunduğunuzu asla bilemezsiniz. Bu da çocuğun bilinçaltına yanlış mesajlar gönderebilir.

Çocuğunuzun  yatağında yatması demek onunla hiç irtibat kurmayacağınız demek değildir. Onun kaygılarını en aza indirmelisiniz. Örneğin kapıların açık kalması, çocuğunuzun odasında mutlaka düşük wattlı bir lamba olması, seslendiğinde onu duyup cevap vermeniz ve yanına gitmeniz, ihtiyaçlarını önemsemeniz önemlidir.

Öneriler:

  • Alışma sürecinde o uyuyana kadar yatağına yatmadan yanında durup  masal/hikaye anlatarak / okuyarak ya da küçük bir sohbet ederek ona bu süreçte destek olabilirsiniz.
  • Odasında yatmaya başlayacağı zamanı belirterek odasına çocuğunuzun beğendiği ufak tefek aksesuarlar alarak odaya ve yatağına olan aidiyetini arttırabilirsiniz. Örneğin, yeni bir nevresim takımı, halı, gece lambası, uyku arkadaşı oyuncak vb…
  • Her yalnız yatabildiği gecenin ertesi günü onu mutlaka sosyal olarak ödüllendirmeli, yüreklendirmeli ve onunla gurur duyduğunuzu belirtmelisiniz.
  • Çocuğunuz sizden ayrı yatacak diye vicdan azabı duymamalı, duygusal olarak eksik kalacağını düşünmemelisiniz. Duygusal olarak destekleyebileceğiniz çok fazla zaman ve fırsatlarınız var bunları iyi organize edebilirsiniz.
  • Vicdan azabı duyanlar genelde çalışan anneler ya da çok şehir dışı işleri olan babalar olabilmektedir. Bu durumu farklı şekillerde daha nitelikli olarak inanın telafi edebilirsiniz. Yanınızda yatması sizin vicdanınızn rahatlamasına hizmet etmektedir sadece. Çocuğunuz için doğru olan kendi yatağında yatmasıdır.
  • Bazı aileler benim çocuğum bizimle uyuyor ancak özgüveni yerinde hiçbir sorun yok diye düşünmektedir. Özgüven yaşam boyu gelişmeye devam eden bir süreçtir. Farklı toplumsal alanlarda kendini gösterir o yüzden sadece sizin gözlemlediğiniz yerlerde olan davranışları baz alarak yanılgıya düşmeyin.
  • Gün içinde bol bol sarılarak onunla oynayarak ve onu dinleyerek ve sohbet ederek çocuğunuzun sosyal-duygusal gelişimine asıl katkıyı sağlarsınız yanında uyuyarak değil.
  • Elbetteki istisnai durumlar vardır. Ateşli vb. hastalıklarda çocuğunuzu yanınıza alabilirsiniz sık sık kontrol etmek için.
  • Zaman zaman yanınıza alıp uyuyuncaya kadar yatağınızda misafir edebilirsiniz. Ancak çocuğunuz uyuyunca yatağına götürmeli ve bunu ona mutlaka belirtmelisiniz. (uyuyana kadar bizimle yatabilirsin ancak sen uyuyunca yatağına götüreceğiz bilgin olsun 🙂 )
  • Çocuğunuzu yatağına alıştırmak belli bir zaman alabilir. Sabırlı ve kararlı olmalı ve asla geri dönüş yapmamalısınız. Sonuçta bir çocuk kendi için en doğruyu bilemez ve eski siteme dönmek için elinden geleni yapabilir. Ne yaparsa yapsın bu durumun değişmeyeceğini bilmelidir.. Lütfen kararlı ve sabırlı olun.

Aslolan çocuklar kendi yatağında yatmaya hazır değildir çoğu zaman gördüğümüz annelerin bu duruma hazır olmamalarıdır. Bu yüzden bir anne (baba) olarak çocuğunuz için doğru olanı yaptığınızı bilin. Bu süreç sizin için zor olacaksa mutlaka uzman desteği almayı ihmal etmeyin..

Bu Gönderiyi Paylaş:

İlginizi Çekebilir :

Ebeveyn Sorunları

Çocuklarda Kaygı

Kaygı ; kişinin korku verici veya tehdit edici bir duruma karşı vermiş olduğu ruhsal ve bedensel bir tepkidir ve istemsizdir. Yetişkinlerdeki  nevrotik ( sağlıklı ilişkiler

Devamını Oku »
Ebeveyn Sorunları

Cinsel Taciz ve Çocuk

Çocukların ve gençlerin maruz kaldığı cinsel suçlar son günlerde bu kadar patlak verince cinsel taciz ve ötesi suçlar toplumda korku ve endişe yarattı. Aslında bu

Devamını Oku »

Hizmetler

Son Yazılarım

Kategoriler

Online Randevu

Size Nasıl Ulaşmamızı İstersiniz?

İletişim Bilgileri

Klinik Psikolog Beril P. CEYLAN'dan randevu almak için iletişime geçiniz.

Aile Danışmanlığı, Bireysel Sorunlar, Cinsel Sorunlar, Evlilik Sorunları, Boşanma Danışmanlığı ile ilgili destek talepleriniz için arayınız.